
Podjetje AquafilSLO d.o.o. se je novembra 2020 pridružilo pobudi Mestne občine Ljubljana Čebelja pot. Podjetje na Letališki cesti 15 v Ljubljani od začetka junija 2020 gosti dve čebelji družini. Zelenica, kjer čebele domujejo, bo tudi izobraževalna točka o čebelah in medovitih rastlinah za zaposlene in poslovne partnerje.
Piše: Tina Mavrič
AquafilSLO, nekdanji Julon, je največji izdelovalec tekstilnih vlaken v Sloveniji in edini specializiran za izdelavo najlona 6 tako za oblačilno industrijo kot za industrijo talnih oblog. Ima štiri obrate – Ljubljana, Teharje, Senožeče in Ajdovščina – v katerih zaposluje več kot 900 ljudi. Od leta 2011 v AquafilSLO poteka edinstveni postopek recikliranja najlona 6 na svetu, v katerem iz odsluženih izdelkov, kot so ribiške mreže in tekstilne talne obloge, ter industrijskih ostankov, ki vsebujejo najlon, pridobivajo regenerirani najlon ECONYL®. S tem je AquafilSLO postal center odličnosti za inovacije in trajnostni razvoj v mednarodni Skupini Aquafil, katere del je že od leta 1995. Skupina Aquafil je eden glavnih svetovnih izdelovalcev vlaken najlona 6 in s Sistemom regeneracije ECONYL® pionir v krožnem gospodarstvu. V 16 tovarnah v 7 državah na treh celinah (Slovenija, Italija, Hrvaška Oroslavje), Velika Britanija, Tajska, Kitajska in ZDA) zaposluje preko 2900 ljudi. Trajnostno sestavino ECONYL® v svojih izdelkih uporabljajo številne blagovne znamke oblačil, tekstilnih talnih oblog in notranje opreme.
Novembra 2020 se je AquafilSLO včlanil v Čebeljo pot, pobudo Mestne občine Ljubljana, ki v skrbi za dobrobit čebel v mestu povezuje več kot 40 raznolikih deležnikov. Kot pravi direktor in član uprave AquafilSLO Denis Jahić, je Čebelja pot »priložnost za povezovanje s skupnostjo deležnikov, ki podpira urbano čebelarjenje in ima tako kot mi vizijo trajnostnega razvoja mesta, kjer sobivajo različne dejavnosti«. Trajnostni razvoj, ki upošteva tako omejitve planeta kot potrebe prihodnjih generacij, prežema identiteto podjetja AquafilSLO in je njihovo vodilo na vseh področjih delovanja. »Čebele, ki od aprila 2020 domujejo na Čebeljem travniku v Aquafil SLO, so simbol naših zavez planetu in ljudem,« pojasnjuje Jahić.
V AquafiSLO so projektu namenil največjo, skoraj 5000 m2 veliko, nepozidano travnato površino v okviru tovarniškega kompleksa AquafilSLO v Ljubljani. Preuredili so jo v čebelam prijazen travnik, zasajen z avtohtonimi medovitimi zelišči in drevesi, ter nanj umestili stojišče z dvema čebeljima panjema. Čebelji travnik bo postal tudi učna točka o pomenu čebel in medovitih rastlin, namenjena zaposlenim in poslovnim partnerjem.
Pri projektu so se povezali z občinskim Oddelkom za varstvo okolja, ki je skrbnik pobude Čebelja pot v Ljubljani, z Botaničnim vrtom Univerze v Ljubljani in s Fakulteto za arhitekturo Univerze v Ljubljani.
Pomen čebel
Približno tretjina svetovnega pridelka hrane zraste na rastlinah, ki so jih oprašile živali; v večini prav čebele. Čebele in drugi opraševalci koristijo tudi mestom in obratno, čebelarjenje v mestu je zelo ugodno za čebele. Mestni parki, majhni vrtovi ob stanovanjskih stavbah in vrtne gredice čebelam celo leto zagotavljajo raznolike pašnike.
Botanični vrt je izdelal načrt medovitega vrta, zasajenega z avtohtonimi medovitimi rastlinami, ki čebelam nudiijo pašo večji del leta. Za parkovne klopce in stojišče za panje so izbrali modularno rešitev iz betona in masivnega lesa, ki so jo zasnovali študenti Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani v okviru projekta Urbana čebelja domovanja leta 2016 pod okriljem Mestne občine Ljubljana. Konec julija 2020 so v AquafilSLO že točili prvi med. Po oceni pionirja ljubljanskega urbanega čebelarstva, Franca Petrovčiča, ki skrbi za čebele v AquafilSLO, imajo čebele v okolici na voljo veliko raznolike paše in so letos dale nadpovprečno dober pridelek.
Čebelarjenje v Slovenij
Slovenci smo narod čebelarjev, saj se s čebelarstvom ukvarja vsak 200. prebivalec. Slovenija je bila prva države v Evropski Uniji, ki je čebele zakonsko zaščitila in med prvimi, ki so prepovedale uporabo čebelam škodljivih pesticidov. Na pobudo Čebelarske zveze Slovenije so leta 2017 Združeni narodi 20. maj razglasili za Svetovni dan čebel, da bi pozvali k zaščiti čebel in drugih opraševalcev.
2021/04/14