
Član SLO CRO Poslovnog kluba Colliers Hrvatska, u srpnju je izdao polugodišnji pregled investicijskog tržišta u Hrvatskoj prilikom kojeg je objedinio trendove i aktivnosti u svim sektorima komercijalnih nekretnina. Temeljem sveobuhvatne investicijske aktivnosti u uredskom, retail (maloprodaja i ugostiteljstvo), industrijsko – logističkom, a ponajviše hotelskom sektoru može se zaključiti da, unatoč neizvjesnom ekonomskom razdoblju i ograničenju putovanja, dinamike na hrvatskom tržištu nekretnina ne nedostaje
Naime, temeljem Colliersovog istraživanja i analize, volumen investicijskih transakcija u komercijalnim nekretninama u prvoj polovici ove godine premašio je 290 milijuna eura, što predstavlja povećanje od 30% na godišnjoj razini. U odnosu na 2020. godinu, u mnogim sektorima se osjeti veća razina sigurnosti te je sentiment investitora pozitivan. Prosječna investicijska transakcija u 2020. i prvoj polovici 2021. godine iznosila je između 9 i 11 milijuna eura, isključujući transakcije portfelja. No, potražnja za investicijama većih razreda je i dalje viša od ponude. Istovremeno, banke su pooštrile uvjete kreditiranja te, kao i investitori, drže fokus na održivosti temeljnog prihoda te ekonomskoj snazi zakupaca, stoga zahtijevaju opsežnu analizu same nekretnine i njezinog poslovanja, što dodatno utječe na nešto sporije sklapanje transakcija.
Tko su i u što ulažu investitori na hrvatskom tržištu?
Unazad deset godina, strani kapital, kao što su zatvoreni fondovi te javne i privatne investicijske kompanije, ostali su glavni izvor investicija čineći čak 65%, odnosno 89% vrijednosti investicijskih transakcija u 2020. i prvoj polovici 2021. godine. Na hrvatskom tržištu zabilježeni su investitori iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Mađarske, Austrije, Njemačke i SAD-a. Lokalne investitore čine individualni investitori i lokalni mirovinski fondovi koji su zaključili 55% svih investicijskih transakcija u 2020. godini.
Aktivnosti po sektorima
Unatoč nestabilnim predviđanjima turizma, u prvoj polovici ove godine hotelski sektor činio je čak 69% ukupnog volumena investicijskih transakcija, nakon čega je uslijedio uredski sektor s udjelom od 20%, industrijsko-logistički sektor sa 7%, te retail sa svega 4%.
Najznačajnija transakcija prve polovice godine bila je akvizicija portfelja Sunce Hoteli (BlueSun Hotels and Resorts) od strane hrvatske podružnice Eagle Hills, privatne investicijske kompanije sa sjedištem u Abu Dabiju. Portfelj Sunce Hoteli obuhvaća 11 hotela i kamp u Dalmaciji, kao i vlastitu zračnu luku te portfelj zemljišta na Braču. Eagle Hills, privatni investitori i developeri nekretnina iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, time su potvrdili svoj interes za daljnje širenje u jugoistočnoj Europi.
Industrijsko-logistički sektor profilirao se kao apsolutni „pobjednik“ krize i smatra se sigurnim utočištem za investitore. Ključni temeljni rasta ovog sektora su ograničena ponuda te predviđanje daljnjeg povećanja potražnje u nadolazećim godinama. Izgledno je da će novoizgrađene nekretnine tog sektora na dobrim lokacijama i s kvalitetnim zakupcima doseći prinose oko 7,0%.
Unatoč trendovima rada od kuće, uredi će ostati primarni i vodeći sektor komercijalnih nekretnina u broju transakcija. U prvoj polovici ove godine, M7 i Wiener osiguranje (Vienna Insurance Group) su sklopili značajne transakcije u uredskom te industrijsko-logističkom sektoru.
Globalno gledajući, nekretnine u retail sektoru su trenutno najmanje preferirana imovina za investitore. No, to nije slučaj i u Hrvatskoj, gdje investitori razmatraju akvizicije prime nekretnina u retail sektoru (core assets).
“Kao posljedicu globalne COVID-krize koja je utjecala i na investicijsko tržište, investitori su očekivali popuste na prime i core nekretnine, no do sada je većina vlasnika u Hrvatskoj pri prodaji uspjela postići razine cijena pred COVID-krizu. To je uglavnom rezultat potražnje koja premašuje ponudu, zajedno s pozitivnim očekivanjima i trendovima našeg gospodarstva. Transakcijske cijene će ipak odraditi određene popuste za nekretnine s upitnom likvidnošću, povezane s pandemijskim mjerama te s visokim stupnjem zaduženosti. Predviđamo da će određeni broj tih transakcija ipak biti realiziran neizravno, odnosno putem korporativnih akvizicija i preuzimanjem loših kredita (NPL).” – prognozira Klara Matić, Voditeljica odjela investicijskih transakcija.
Hrvatski BDP porastao je u prvom tromjesečju 2021. za 5,8% u odnosu na prethodno tromjesečje. Uz stabilne razine zaposlenosti, niske kamatne stope i ulaganja u infrastrukturu, gospodarski oporavak trebao bi ostati snažan. Očekuje se kako će Hrvatska ući u Eurozonu i Schengen u sljedeće dvije godine, za što se očekuje da će potaknuti daljnje smanjenje traženih prinosa u većini sektora komercijalnih nekretnina.
Kao vodeća tvrtka za savjetovanje i posredovanje nekretninama koja u Hrvatskoj posluje od 2004. godine, Colliers Hrvatska je početkom srpnja proglašen najboljom kompanijom za upravljanje investicijama 2021/2022. Profesionalni tim Corporate Livewire Prestige Awards prepoznaje male i srednje tvrtke koje su se pokazale najboljima na svom tržištu u posljednjih 12 mjeseci. Više od 100.000 tvrtki i stručnjaka, suradnika časopisa i njihovih pretplatnika nominirali su tvrtke i pojedince na temelju usluga, proizvoda, inovacija i iskustva kako bi odabranima odali priznanje i proglasili ih najboljima.
“Izuzetna je čast što je prepoznata naša predanost, vrijednosti i fokus. Osobito smo zahvalni što je identificirana upravo kvaliteta naših konzultantskih usluga, posebno na vrlo dinamičnom tržištu nekretnina i investicija kao što je Hrvatska, što ulijeva našim sadašnjim i budućim klijentima stabilnost i povjerenje. Stoga ćemo nastaviti s podizanjem standarda, očuvanjem integriteta i pouzdanosti naših usluga kako bismo ostali konkurentni i vodeći na regionalnom tržištu.”, izjavila je Vedrana Likan, direktorica Colliers Hrvatska.
Od osnivanja društva u Zagrebu 2004. godine, Colliers u Hrvatskoj danas drži mjesto neupitnog tržišnog lidera na tržištima Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine u segmentima trgovačkih i poslovnih prostora, industrijskih i logističkih nekretnina, projekata mješovite namjene, investicijske prodaje, kao i hotela i luksuznih rezidencija. Do danas je vrsni stručni tim procijenio više od 120 milijuna kvadratnih metara imovine i pružio savjetodavne usluge za razvojne projekte ukupne površine 60 milijuna kvadratnih metara. Samo u 2020. godini, Colliers Hrvatska izdao je izvješća o procjeni vrijednosti nekretnina u Hrvatskoj, Sloveniji i BiH ukupne tržišne vrijednosti većom od 1,3 milijarde eura. Colliersova izvješća o vrijednosti imovine provode se prema najvišim stručnim standardima: RICS i IVS. U portfelj svog sveobuhvatnog rada, Colliers ubraja i procjene investicija za više od 3 milijarde eura te usluge zastupanja investitora prilikom razvoja 8 milijuna kvadratnih metara komercijalnih projekata (retail, uredi, stanovi, hoteli).
2021/08/17